foto: 1 - data oraz ciśnienie na kanale powietrznym, 2 - podpis z datą na klapie zaworu bezpieczeństwa, 3 - dziurawa opona miecha pływakowego, 4 - podawacz powietrzaj, 5 - skrzynia miecha podczas prac, 6 - rama pływaka miecha, 7 - rama pływaka podczas prac, 8 - obudowa miecha przed remontem, 9 - obudowa miecha po remoncie, 10 - nowa skóra w podawaczu powietrza, 11 - miech po naprawach
Drugi etap prac przy zabytkowych organach w Uszycach
Rozpoczęliśmy drugi etap prac związany z naprawą wiatrownic. Już przy demontażu okazało się że, wiatrownica pedałowa wykonana jest w innym warsztacie, niż wiatrownica mauałowa. Posiada inny kształt klap. Obie wiatrownice mają informacje pozostawione przez budowniczych.
Co ciekawe, po spojrzeniu na klawiaturę oraz na wiek instrumentu oczywistym się staje, że instrument posiadał tak zwaną: krótką oktawę. Jednak stare sygnowania na piszczałkach, nazwy dźwięków na klapach tonowych oraz na klocach wskazują na to, iż organy nie posiadają krótkiej oktawy. Skala zaczyna się od dźwięku E i przez 45 tonów przebiega chromatycznie (zgodnie z dzisiejszym nazewnictwem).
foto: 1 - Wiatrownica manuałowa. Gottfried Wielhelm Scheffler, 2 - Wiatrownica manuału, 3 - Klapy z nazwami dźwięków, 4 - Wiatrownica mechaniczna, 5 - Wiatrownica pdeałowa. Carl Meister, 6 - Wiatrownica pdeałowa, 7 - Kloc frontowy, 8 - Kloc frontowy (2)