Marzec 2017
Charłupia Mała - Parafia p.w. Narodzenia NMP
Budowniczy: Wojciech Gadko z Warszawy
Po oględzinach organów z przedstawicielem Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Włocławskiej rozpoczęliśmy generalny remont organów z demontażem wszystkich elementów. Przewieżliśmy elementy instrumentu do pracowni i przystąpiliśmy do prac. Stwierdziliśmy, że w elementach drewnianych szkodniki poczyniły bardzo wiele szkód. Elementy żelazne wewnątrz wiatrownic są mocno zardzewiałe. Z tego powodu głosy miały problemy z wyłączaniem. Wiatrownice nie posiadały papierów uszczelniających. Po przeprowadzeniu podwójnej dezynfekcji i niezbędnych napraw, wiatrownice zostały uzbrojone w nowe papiery oraz uszczelki. W tym samym czasie trwaly prace przy piszczałkach metalowych, które były w złym stanie. Miały porozrywane stroiki, za krótkie korpusy, pogniecione nogi. Wszystkie piszczałki po oczyszczeniu zostały naprawione. Wykonaliśmy formowanie korpusów, w razie potrzeby dodano nogi. W przypadku za krótkich piszczakek, zostały dolutowywane korpusy.
Dyspozycja:
  Manuał
  Pryncypał 8'     C - f 3
  Bourdon 16'
  Salicjonal 8'
  Voxceleste 8'
  Dolcet  8'
  Oktawa  4'
  Flet minor 4'
  Mixtura  3
 
  Pedał
  Subbas  16'    C - e1
  Oktaw bas 8'
  Cello  8'
 
  Połączenia
  Oktaw kopel
  Poł MzP
 
  Przyciski zbiorcze
  P , F , T
foto: 1 - belka nośna organów, 2 - kanał registrowy zaatakowany przez szkodniki drewna, 3 - zawory registrowe przed remontem, 4 - wnętrze kanceli registrowej, 5 - zawór registrowy, 6 - zniszczone stroiki piszczałek, 7 - piszczałki zniszczone przez nieodpowiednie strojenie, 8 - zniszcdzone nogi piszczałek, 9 - za krótkie piszczałki.
foto: 1 - wiatrownica z nowymi uszczelkami, 2 - zawory registrowe po remoncie, 3 - piszczałki przygotowane do lutowania nowych korpusów, 4 - piszczałki z przedłużonymi korpusami, 5 - szkodnik drewna na gorącym uczynku, 6 - rekonstrukcja elementów, 7 -  kanał registrowy po naprawie
Charłupia Mała Parafia p.w. Narodzenia NMP - ostatni etap prac
Lipiec 2017
Piszczałki cynkowe z nowym lakieremi
Piszczałki po intonacji
Piszczałki sekcji pedału
Menu
Kontakt
Organizacje do których należymy: