Lipiec 2019
Nowa Brzeźnica - Parafia św. Jana Chrzciciela
Budowniczy: Bracia Rieger Jagerndorf Opus 1510 z 1909 roku.
Nowa Brzeźnica - Parafia św. Jana Chrzciciela
Wykonaliśmy pierwszy etap prac przy organach z parafii św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy. W pierwszym etapie zostały odnowione: stół gry i zasilanie powietrzne. Organy o trakturze pneumatycznej stożkowej.

Stół gry został rozebrany na elementy pierwsze. Została sama obudowa, która po naprawach stolarskich została zaszpachlowana i zabezpieczona farbą podkładową. Stół gry stoi tak blisko balustrady chóru przez co prace przy obudowie byłyby bardzo utrudnione. Wszystkie rurki ołowiane zostały przedmuchane i oczyszczone z brudu i starych klei. Przekaźniki przeszły remont całkowity. Elementy drewniane zabezpieczyliśmy, wszystkie skóry, filce i kaszmiry jako elementy eksploatacyjne zostały wymienione na nowe. Klawiatura otrzymała nowe kremowe nakładki. Klawisze chromatyczne hebanowe zostały przepolerowane. Szyldy ceramiczne przeszły renowacje. Wszystkie elementy żelazne po oczyszczeniu z rdzy zostały zabezpieczone. Druty popychaczy połączeń zostały spolerowane aby umożliwiały szybkie i precyzyjne włączenie połączeń w stole gry. Wymieniona została bardzo mocno zaatakowana przez szkodniki drewna podłoga pod klawiaturą pedałową na nową z drewna świerkowego. Po montażu wszystkich elementów stół gry został podpięty pod powietrze w pracowni i sprawdzony. Ostatecznie zamontowany na chórze i podpięty do zasilania powietrznego oraz do traktury pneumatycznej.

Zasilanie powietrzne - zastana przez nas dmuchawa była starego typu. Została ona usunięta a w jej miejsce wstawiliśmy nową, specjalistyczną dmuchawę węgierską o niskim hałasie, a dużej wydajności powietrznej. Przepustnica powietrza przeszła remont kapitalny. Po rozebraniu przepustnicy na elementy pierwsze, zabezpieczyliśmy elementy drewniane, elementy skórzane oraz filcowe wymieniliśmy na nowe. Miech pływakowy -  posiadał oponę w dobrym stanie nie podlegała wymianie. Wszystkie elementy drewniane zostały zabezpieczone przeciwko szkodnikom drewna. Podawacze powietrza przeszły renowację. Skrzynia otrzymała nowy niebieski papier zgodnie z oryginałem. Kanały powietrzne po zabezpieczeniu, przeszły drobne naprawy stolarskie, następnie zostały oklejone niebieskim papierem. Kanały otrzymały nowe uszczelki skórzane. Wszystkie śruby po oczyszczeniu z rdzy zostały zabezpieczone olejem na gorąco.
Widok instrumentu przed remontem.
Stół gry przed remontem
Tabliczka budowniczego
Przekaźnik połączeń przed remontem
Zasilanie powietrzne przed remontem
Wnętrze stołu gry przed remontem
Widok instrumentu w trakcie i po remoncie.
Stół gry po remoncie
Tabliczka budowniczego po renowacji
Przekaźnik połączeń po renowacji
Zasilanie powietrzne
Wnętrze stołu gry w czasie prac
Dyspozycja:
  Manuał I
  Pryncypał 8'
  Bourdon 16'
  Gamba 8’
  Salicyonał 8'
  Fl. Minor 8'
  Oktawa  4'
  Dolce 4'
  Mixtura 4 rzęd.
 
  Manuał II
  Pryncypał skrzypcowy 8’
  Eolina 8'
  Progresja 2-3 ch.
  Amabilis 8’
  Rorflet 4'
 
  Pedał
  Violon 16'
  Subbas 16’
  Cello  8'
 
  Połączenia
  Manual - koppel
  Super. Oktawkoppel I M.
  Pedał - koppel I M.
  Pedał - koppel II M.
Menu
Kontakt
Organizacje do których należymy: