Czerwiec 2021
Syców - Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła
Budowniczy: Moritz Roberta Müllera z Wrocławia 1840r.
Organy obecnie są nieużywane. W przeważającej części dźwięki w poszczególnych głosach odzywają się w około 30 procentach. Brak jest możliwości wyłączenia niektórych głosów, więc istnieje ograniczona możliwość sprawdzenia brzmienia poszczególnych głosów. Całość elementów drewnianych jest mocno zaatakowana przez szkodniki co w przypadku sterowania pneumatycznego jest niebezpieczne, gdyż po naciśnięciu jednego klawisza odzywają nam się sąsiednie dźwięki. Część rurek ołowianych wklejonych jest na silikon. Mieszki klinowe w przekaźnikach i listwach tonowych są nieszczelne i porozrywane.

Jak podaje Kazimierz Cieplik, autor książki „Rychtalscy organmistrzowie”

1907 - Syców - Józef Bach pod firmą Albert Spiegel - nowe organy z wykorzystaniem niektórych starych piszczałek i prospektu wg dyspozycji prof. Emila Bohna z Uniwersytetu Wrocławskiego… Prawdopodobnie oznaczone numerem opusu 156 - brak sygnatury. Odebrane w lipcu 1907 roku. Autor w publikacji określa ilość głosów na 26 jednak w mailu z dnia 26 kwietnia 2021 do Andrzeja Sutowicza, podaje ilość oryginalnych głosów na 21.
Sam prospekt organowy najpewniej jest starszy. Wykonany 1840 r. przez organmistrza Moritza Roberta Müllera z Wrocławia, który wtedy zbudował tamtejsze organy za 1.200 talarów - miały prawdopodobnie 16 - 18 głosów (Der orgalbau in Schlesien str.231, Joseph Franzkowski str.338). Kontuar wygląda na oryginalny, ale ktoś kto robił po wojnie remont być może wstawił inne niż oryginalne głosy o czym świadczą tabliczki głosów które mają inny krój czcionek. W większych organach Bach zostawiał 2 - 3 wolne miejsca na dodatkowe głosy, które mogły być zainstalowane później (Kępno, Grabów). Cięgna wolnych kombinacji są takie same jak w Kępnie. Z tego powdu w dyspozycji oznaczyliśmy kolorem czerwonym głosy dodane później na innej wiatrownicy niż „ stare ” i piszczałkami różniącymi się budową oraz menzurami od istniejących. Nieoryginalne są tabliczki z nazwami głosów wykonane na tworzywie sztucznym. Natomiast kolorem zielonym zaznaczone są głosy w sekcji pedału umieszczone na osobnej wiatrownicy jednak jej budowa odpowiada starszym konstrukcją, głosy wyglądają na oryginalne. Natomiast w stole gry umieszczenie ich jest nielogiczne i przypadkowe ( tam gdzie było miejsce ). Tabliczki nazw głosów są wtórne z tworzywa sztucznego.
Dyspozycja:  
Manuał I C - f 3 Manuał II C - f 3   Pedał C - d 1
Principal 16’ Geigenprincipal 8’   Subbas 16’
Principal 8’ Gedackt 8’   Violon 16’
Gambe 8’   Salicional 8’   Bakflöte 8’
Doppelflöte 8’   Prestant 4’   Violoncello 8’
Gemschorn 8’   Flaut travers 4’   Choralbass 4’
Octave 4’   Octave 2’   Rauschpfeife 2f.
Spitzflöte 4’   Quinte 1 1/3’   Posaune 16’
Mixtur 3-4f.   Siflote 1’    
Trompete 8’   Scharf 4f.    
    Oboe 8’    
    Tremolo    
I      
Pedalkoppel I   Pedalzu II   Forte
Pedalkoppel II   Pedalzu I   Rorissimo
Suboctav-Koppel II-I   Handregister ab   Tutti
Superoctav-Koppel II-I   Kombination I   Rohrwerke ab
Manual-Koppel   Kombination II   Walze ab
Kalkant   Piano    
Windprobe   Mezzoforte    
Demontaż piszczałek i wiatrownic
Miech skrzyniowy
Nieoryginalne szyldy rejestrowe
Piszczałki pierwszego manuału przed remontem
Wiatrownica w trakcie prac
Przystąpiliśmy do renowacji wiatrownic. Wiele drobnych elementów wymaga rekonstrukcji ze względu na żerowanie szkodników drewna. Wiatrownice zostały rozebrane na elementy pierwsze. Drewno jest dwukrotnie zabezpieczone chemicznie. Po czym następuje uszczelnienie kancel wiatrownic, założenie zaworów, oklejenie kancel papierem i założenie nowych skórzanych uszczelek. Listwy tonowe.
Mieszki registrowe przed renowacją
Mieszki registrowe po renowacji
Zawory przed renowcją
Zawory po renowacji
Rekonstrukja elementów drewnianych
Menu
Kontakt
Organizacje do których należymy: