Łódź, 6 maja 2014r
Miniaturowy model organów
Wykonawca: Organmistrzostwo Andrzej Sutowicz
Miniaturowy model organów stanął w Filharmonii Łódzkiej. Instrument został wykonany w celach pokazowych. Prezentuje szerokiemu gronu odwiedzających Filharmonię Łódzką, sposob działania organów. Przeźroczyste ścianki dają doskonałą możliwość zobaczenia wewnątrza instrumentu oraz  działania mechanizmów, również w trakcie gry.

Instrument posiada dwa manuały, po 13 klawiszy w skali C-c oraz trzy głosy po 13 piszczałek, odpowiednio;

- manuał pierwszy:
Pryncypał 2’ (piszczałki metalowe otwarte),
Gedact 4’ (piszczałki drewniane kryte)

- manuał drugi:
Flet 2’ (piszczałki drewniane otwarte).

Każdy głos jest uruchamiany toczonym włącznikiem rejestrowym z grawerowaną nazwą głosów. Instrument zasilany jest dwoma miechami klinowymi połączonymi kanałem powietrznym z wiatrownicą, co również widoczne jest poprzez przeźroczystą obudowę. Co więcej model posiada skrzynię transportową oraz stolik, co pozwala na jego transport i prezentację w dowolnym miejscu.
Foto. Projekt.
W trakcie tegorocznego festiwalu "KOLORY POLSKI" melomani mają możliwość zobaczenia, jak wyglądają organy od środka. Na fotografiach szereg znakomitych gości, między innymi Pan Marszałek woj. Łódzkiego - Witold Stępień. Spotkania prowadzi i opowiada o budowie, organmistrz Andrzej Sutowicz. W trakcie pokazów można poznać zasady działania poszczególnych mechanizmów instrumentu. Słuchacze mają niespotykaną okazję, zagrania na prezentowanych organach.
Menu
Kontakt
Organizacje do których należymy: