Marzec 2022 Model organów piszczałkowych dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Wykonawca: Organmistrzostwo Andrzej Sutowicz
Na zamówienie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie powstał jeden z najbardziej rozbudowanych przenośnych modeli organów piszczałkowych na świecie. Koncepcję tego wielofunkcyjnego modelu opracował dr. Filipa Presseisena. Szczegółowe plany konstrukcyjne i całościowe wykonanie zostało powierzone naszej firmie.
Model organów jest przeznaczony jako pomoc dydaktyczna do prowadzenia zajęć z organoznawstwa w Instytucie Muzyki Kościelnej. Model ten może stać się pewnego rodzaju przełomem w sposobie nauczania organoznawstwa, ponieważ umożliwia zrozumienie różnic w budowie poszczególnych piszczałek oraz ich wpływu na barwę, ale przede wszystkim zapoznanie się z zasadą działania różnorodnych systemów traktur i wiatrownic: klapowo-zasuwowych (w wersji z klapami wyklejanymi samą skórą i skórzanymi pulpetami oraz wersją z pulpetami ołowianymi i klapami filcowymi), mechanicznych stożkowych, pneumatycznych tłoczących (w dwóch wersjach: z mieszkami ze skóry i przewodami metalowymi oraz mieszkami z polypelu i rurkami wykonanymi z materiału sztucznego), upustowych (w wersji membranowej oraz kieszonek, tzw. Taschenlade).
W modelu zastosowano cztery różne połączenia stolarskie (w tym jaskółczy ogon), różnorodne formy prowadzenia konduktów wiatrowych (wykonanych z drewna, metalu, kartonu oraz karbowanych rurek), wałki skrętne (drewniane, metalowe) oraz cały zestaw oklein (plastik, kość zwierzęca, heban, różne rodzaje drewna, ornamenty barokowe) wraz z systemami regulacji traktury za pomocą muterek w dwóch rodzajach.
Model prezentuje również, różne formy włączników rejestrowych odpowiadające różnorodnym piszczałkom: cylindrycznej otwartej wybudowany w sposób XVIII-wieczny (cięta na ton, bez nacięć na kernie); cylindrycznej otwartej z dostroikiem, okienkiem ekspresyjnym i nacięciami na kernie; drewnianej; metalowej krytej (szpunt uszczelniony skórą); metalowej półkrytej (szpunt uszczelniony filcem); konicznej (z półokrągłym wycięciem); językowej.
Jest to prawdopodobnie pierwszy tego rodzaj model organów w Polsce i jeden z nielicznych tak rozbudowanych modeli na świecie. Zapraszamy uczelnie artystyczne do składania zamówień na tą wyjątkową aparaturę dydaktyczną.