Lipiec 2024 Kuźnica Skakawska - Parafia św. Rocha Budowniczy: Spiegl junior z Rychtala w 1859 roku
Dyspozycja:
Manuał
Pryncypał 4'
Flet major 8'
Gemshorn 8'
Flute minor 4'
Quinte 3'
Octav 2'
Octavbas 8'
Fletbas 8'
Organy wymagały remontu. Konieczne było rozebranie ich na elementy pierwsze. Po oczyszczeniu nie odnaleźliśmy wpisów nazw głosów na wiatrownicy; były one jednak widoczne na piszczałkach, co pozwoliło nam potwierdzić dyspozycję. Nieoryginalnym głosem współczesnym był Salicet 8’, który został zastąpiony zrekonstruowanym głosem Gemshorn 8’ z Jedlca, podobnie jak głos 2’. Wszystkie elementy drewniane zabezpieczyliśmy Hylotoxem przeciwko szkodnikom drewna.
Miech został na nowo oskórowany, a także wymieniono podawacz powietrza oraz zawiasy miecha. Nowa dmuchawa została umieszczona obok miecha i osłonięta gąbką akustyczną w celu wyciszenia.
Wklejka budowniczego wewnątrz wiatrownicy została przetłumaczona przez autora książki „Rychtalscy organmistrzowie”, Kazimierza Cieplika.
Organy te zostały zbudowane przez organmistrza Spiegla juniora z Rychtala w 1859 roku, dzięki staraniom nauczyciela i organisty Droszcza z Olszowy, sołtysa Giemzy z Mirkowa, sołtysa Józefa Moski z Kuźnicy, sołtysa Wojciecha Czekalskiego oraz patrona Szczepana Taniewicza z Podzamcza, a także sołtysa Góreckiego z Teklinowa – w czasie, gdy proboszczem w Olszowie był Pan Jasielski, we współpracy z radą kościelną św. Rocha, w skład której wchodzili Franciszek Bryłka i Wojciech Skudlarek, przy dobrowolnych wpłatach z czterech miejscowości.
Widok instrumentu przed, w trakcie i po renowacji.