Czerwiec 2012
Organy w kościele p.w. św Wawrzyńca w Kutnie
Budowniczy: Jan Szymański     Warszawa 1896 r. No 134-17
Organy w kościele p.w. św Wawrzyńca w Kutnie są sterowane dwojako. Stół gry zaczyna się mechanicznie aby przejść w system pneumatyczny, tłoczący jeśli chodzi o trakturę tonową. Traktura rejestrowa jest od początku do końca mechaniczna.

Jak zwykle remont kapitalny zaczynamy od zasilania powietrznego czyli miechów i dmuchawy. Dmuchawa starego typu do wymiany. Miech główny pływakowy oraz miech fałdowy drugiego manuału.

Następnie remontowany jest stół gry. Obudowa do oczyszczenia pozostałe elementy do gruntownego remontu. Przy malowaniu szafy organowej komuś wylało się sporo farby w klawiatury !

Prace w naszej firmie toczą się wielotorowo. W tym samym czasie co stół gry trwają prace przy drugim manuale. Remontowi poddane zostają przekaźniki oraz wiatrownica z klocami.

Przy demontażu okazało się że piszczałki są niejednorodne a na klocach są wtórne nakładki co wskazuje na zmianę dyspozycji. Prowadzone są badania na ten temat. Przy tak szeroko zakrojonym remoncie będziemy chcieli wrócić do oryginalnej dyspozycji i brzmienia.

Po oczyszczeniu wiatrownicy z farby olejnej okazało się że jest ona mocno zaatakowana przez drewnojady. Wiele pracy trzeba włożyć w uzupełnienia oraz naprawę poszczególnych elementów, ale efekt prac zawsze cieszy.
Fotografie przedstawiają prace przy naprawie stółu gry (stół przed i po naprawie)
Dyspozycja:
  Manuał I   Manuał II   Pedał
  1.Bourdon 16’ 11.Majorlflet 8’   16.Subbas 16’
  2.Pryncypał 8’ 12.Oktawa 4’   17.Fletbas 8’
  3.Aeolina 8’ 13.Flautino 2’   18.Octavbas 8
  4.Viola di Gamba 8’ 14.Picolo 2’   19.Violonbas 16
  5.Gemschorn 8 15.Cymbały 3 ch.   20.Violoncze l8’
  6.Gedackt 8  
  7.Octava 4’   Tremolo
  8.Rorflet 4’   Połączenie Ped z Man I
  9.Superoctava 2’   Połączenie Man I z Man II
10.Mixtura 22/3’   Forte
    Tutti
Manuał pierwszy przed i w trakcie naprawy
Manuał drugi przed i w trakcie naprawy
Sekcja pedału przed i w trakcie naprawy
Menu
Kontakt
Organizacje do których należymy: