Sieradz -  2015r.
Kolegiata Sieradzka Parafia p.w. Wszystkich Świętych
Budowniczy: Adolfa Homana   Rok budowy: 1914 r.
Dyspozycja:  
Manuał I Pedał
1. Bourdon 16’ 1. Pryncypałbas 16’
2. Pryncypał 8’ - front 2. Subbas 16’
3. Gamba 8’ 3. Cello 8’
4. Flet 8’ 4. Kwinta 51/3’ (Violonbas 16’)
5. Oktawa 4’ - front  
6. Kwinta 22/3’ ( Salicjonał 8’) Połączenia
7. Superoktawa 2’ ( Viola 4’) IM-Ped.
8. Mixtura 4ch. IIM- Ped.
  Super IM.
Manuał II Man. Koppel II-I
1. Koncert flet 8’ Sub. II-I
2. Wioline 8’ Tremolo, Automat pedału, 
P,MF,F,T, Crescendo,
żaluzja IIm.
3. Sylvestrina 4’  
4. Flet dolce 4’  
5. Róg nocny 2’  
6. Kwinta 11/3’ (Aeolina 8’)  
7. Siflet 1’  (Vox celestis 8’)  
8. Sesquialtera 2ch.  
„Organy sieradzkiej Kolegiaty pochodzące z 1914 r. są zachowanym w dużym stopniu instrumentem znanej warszawskiej firmy organowej Adolfa Homana. Są one jednocześnie jednym z większych istniejących instrumentów tej firmy. Wartość obiektu wynika przede wszystkim z faktu, iż jest on największym istniejącym obecnie zabytkowym instrumentem w Sieradzu oraz zachowanym jedynie z niewielkimi i odwracalnymi zmianami przykładem polskich organów późnego romantyzmu.„
- jak pisze dr.Krzysztof Urbaniak
„ W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Roku Pańskiego 1914, za pontyfikatu Papieża Benedykta XV organ ten zbudowany w fabryce organomistrza warszawskiego Adolfa Homana kosztem dobrowolnych ofiar poczciwych i szlachetnych parafian sieradzkich. Rok obecny jest straszliwym rokiem europejskiej wojny. Biedna nasza Polska przesiąkła na wskroś krwią. Setki miast zburzonych, tysiące wsi zrównanych z ziemią, milion ludzi dobrowolnie uciekło w głąb Rosji lub siłą do tego zmuszonych zostało. Drożyzna, głód, choroby - to piekielny obraz dzisiejszej chwili.
Jedyna nadzieja w Bogu Wszechmocnym. Polska jest w części pod okupacją niemiecką w części pod austriacką. Proboszczem i dziekanem jest Ksiądz Władysław Mikołajewski, kanonik katedralny, Wikariuszami Ksiądz Marian Kubowicz i Ksiądz Aleksander Walczykowski. Pasterzem naszej diecezji kujawsko-kaliskiej jest biskup Stanisław Zdzitowiecki. Módlcie się za tego, co to napisał.
Ks. Władysław Mikołajewski”
Menu
Kontakt
Organizacje do których należymy: